Dokážu Open Source programy plnohodnotne nahradiť Microsoft Office?

Dokážu Open Source programy plnohodnotne nahradiť Microsoft Office?

 

Microsoft Office je už dlhé roky zlatým štandardom medzi kancelárskymi programami, no ani zďaleka nie je jediným riešením. Ku každému programu MS Office existuje alternatíva, ktorá ho dokáže vo veľkej miere nahradiť. A niektoré z týchto programov sú dokonca zadarmo.

Balíky programov ako OpenOffice, LibreOffice a ďalšie sú Open Source, takže ich môžete používať úplne zadarmo, a to aj vo firemnom prostredí. Aké sú však v porovnaní s „originálom“ vo forme Microsoft Office? Pocíti vaša spoločnosť po prechode na Open Source program nejaké negatívne dopady? Na tieto otázky sme sa vám rozhodli odpovedať formou článku.

 

Porovnanie MS Office, OpenOffice a LibreOffice

 

Najznámejšími a najpoužívanejšími Open Source balíkmi kancelárskych programov sú práve OpenOffice a LibreOffice. OpenOffice, dnes známy tiež pod plným názvom Apache OpenOffice, bol prvýkrát vydaný v roku 2002. Posledná väčšia aktualizácia bola vydaná v roku 2014, kvôli čomu sú programy tohto balíka viac podobné starším verziám MS Office ako tým súčasným.

LibreOffice vznikol oddelením od OpenOffice v roku 2010 a v súčasnosti sa na ňom pracuje aktívnejšie. Aktualizácie sú vydávané častejšie, kvôli čomu považujeme LibreOffice v súčasnosti za zaujímavejšiu možnosť pre väčšinu ľudí a spoločností. Rozhranie programov vyzerá podobne ako v OpenOffice.

Open Source kancelárske balíky sú teda funkcionalitou veľmi blízke programom od Microsoftu, no ich používanie je mierne odlišné. Pokiaľ by ste na Open Source riešenie prechádzali zo staršej verzie Microsoft Office, nebude to pre vás až tak veľká zmena. Avšak, ak ste si zvykli na rozhranie programov z roku 2007 alebo novších, môže to pre vás a vašu firmu byť náročnejší prechod.

 

Kompatibilita

 

Autori Open Source kancelárskych balíkov sú si dobre vedomí, že väčšina sveta používa Microsoft Office. Preto sú programy OpenOffice aj LibreOffice kompatibilné s programami od Microsoftu. Budete schopní otvoriť všetky široko používané typy súborov ako .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx a mnohé iné. Zároveň budete môcť vaše súbory v týchto formátoch aj ukladať .

Problém by mohol nastať jedine vtedy, keby ste vaše súbory uložili v natívnom formáte OpenOffice alebo LibreOffice a odoslali ich niekomu, kto používa Microsoft Office. V tomto prípade môže nastať situácia, že príjemca súboru ho nebude môcť otvoriť, pretože nie všetky verzie MS Office plnohodnotne podporujú typy súborov používané v Open Source riešeniach.

Ide však iba o malý a jednoducho riešiteľný problém, takže kompatibilita medzi MS Office a Open Source alternatívami je naozaj skvelá, až na zopár výnimiek.

 

Nedostatky Open Source riešení

 

Balíky OpenOffice a LibreOffice obsahujú plnohodnotné programy s bohatou funkcionalitou, obzvlášť po zvážení toho, že sú naozaj úplne zadarmo. Avšak, nie každá spoločnosť si s nimi vystačí.

Najväčšie problémy pocítia firmy pracujúce na projektoch EÚ či spoločnosti, ktoré pravidelne a často komunikujú so štátnou správou. Tieto orgány totiž používajú prevažne programy MS Office a úplná kompatibilita je pri oficiálnej komunikácii s nimi veľmi nápomocná, hlavne čo sa týka podpory makier a iných pokročilých funkcií špecifických pre programy od Microsoftu. Pokiaľ nezastávajú kancelárske programy vo vašej firme kľúčovú úlohu, mohol by prechod na Open Source riešenie byť pre vás výhodný.

Microsoft Office stále ostáva najpoužívanejším a vo väčšine prípadov aj najlepším riešením, no je dobré, aby ste vedeli o rôznych alternatívach, boli ich schopní dôkladne zvážiť a urobiť správne rozhodnutie. A pokiaľ sa rozhodnete pre programy od Microsoftu a budete chcieť ušetriť, určite zvážte aj možnosť kúpy originálneho použitého softvéru MS Office napríklad od našej spoločnosti – špecialistu na predaj a spätný výkup licencií Microsoft a Adobe.

Váš názor nás zaujíma: 

Dokážu podľa vás Open Source programy nahradiť Microsoft Office?

Loading ... Loading ...
Zdieľať

Komentáre

comments

Žiadne komentáre

Sorry, the comment form is closed at this time.