Zdravotníctvo pre 21. storočie: Bezpečný systém s minimálnymi nákladmi

Zdravotníctvo pre 21. storočie: Bezpečný systém s minimálnymi nákladmi

 

Staré musí vždy uvoľniť cestu novému. A v prípade softvéru to platí dvojnásobne. Len čo sa stihnete oboznámiť s aktuálnym systémom, trh už zaplaví modernejšia, progresívnejšia verzia. Na odinštalovanie tej predchádzajúcej a stiahnutie novej obyčajne stačí pár klikov. Bežne sa taktiež stáva, že firmy nakúpia viac alebo menej softvérových licencií, než potom skutočne využívajú. V prípade dodatočného nákupu licencií sú potom náklady výrazne vyššie, často nad rámec pôvodného rozpočtu. Ak naopak firme zostávajú licencie, ktoré nevyužíva, bola by škoda tento originálny softvér nevyužiť tam, kde by mohol byť skutočne potrebný.

 

Rezervy v súčasnom zdravotníctve

 

Jednou z oblastí, ktoré by mohli z neporovnateľne nižších nákladov na použité systémy profitovať, je zdravotníctvo. Zdravotná starostlivosť sa vďaka technologickému pokroku posúva míľovými krokmi dopredu a ani Slovensko nezostáva mimo dianie. Nové diagnostické metódy či prístupy k spracovaniu a vyhodnocovaniu informácií denne zachraňujú život množstvu ľudí. Celoplošná modernizácia systému ako takého je však stále v nedohľadne a každodenný chod zdravotníckych zariadení zabezpečujú systémy, ktoré majú to najlepšie dávno za sebou.

Počítačové siete v tomto sektore často bežia na starých, už nepodporovaných verziách systému Windows (napr. XP). Je alarmujúce, že okrem samotných počítačov ide hlavne o prístroje, ktoré v sebe majú zabudovaný firmware, ako ultrazvukové či röntgenové prístroje, výpočtová tomografia, magnetické rezonancie, monitorovacie prístroje na jednotkách intenzívnej starostlivosti, pohotovosti a pod. Ak je na počítač s operačným systémom „po expirácii“ napojený napr. elektrokardiograf či elektroencefalograf, ktoré merajú základné životné funkcie, potom je to časovaná nálož, ktorá môže skôr či neskôr vybuchnúť.

 

Nové hrozby digitálneho veku

 

Masívny kybenetický útok, ktorý v máji tohto roku zasiahol zdravotníctvo vo Veľkej Británii, jednoznačne potvrdzuje, že bezpečné nakladanie s dátami je práve tam, kde ide o ľudský život, absolútnou prioritou. Malware víchrica ochromila počítačové siete v britských nemocniciach, zamestnanci stratili prístup k záznamom pacientov, k rozpisom prijímania pacientov, nefungovali interné telefónne linky ani emaily. Táto udalosť určite nebola ojedinelá a v budúcnosti možno budeme čeliť oveľa rozsiahlejším pokusom o vydieranie inštitúcií, ktoré nedostatočne zabezpečili svoje fungovanie.

 

Bezpečné riešenie s minimálnymi nákladmi

 

Otázka teda neznie „či“ ale „kedy“. Najzraniteľnejším bodom zdravotníckej starostlivosti sú práve nemoderné systémy a nedostatok odborníkov, ktorí by ich aktualizovali. Povedzme, že vedenie nemocnice alebo polikliniky sa rozhodne zachovať status quo a neinvestovať do nových operačných systémov. Existuje nejaké riešenie v situácii, že počítač či celá sieť prestanú fungovať? Uprostred práce s veľmi citlivými informáciami, pri ktorej často rozhodujú minúty?

 

Čo je použitý softvér?

 

Vďaka odkupu a predaji dostáva tzv. použitý softvér druhú šancu bez toho, aby prišiel o svoju funkčnosť či punc originality. V prípade staršieho, už nepoužívaného softvéru (keď podniky prechádzajú na iné programy, znižujú počet pracovných miest alebo vykonávajú iné zmeny) sa dajú efektívne využiť aj multilicencie od popredných výrobcov, akými sú Microsoft, Adobe a pod. Odkupované a ďalej predávané licencie sú výlučne originálne a ich majiteľ má k dispozícii bezpečnostné aktualizácie výrobcov, podporu či dostupnosť starších plnohodnotných verzií a to s jedným podstatným rozdielom – oveľa nižšou cenou.

Tam, kde chýbajú peniaze, je na mieste znižovať náklady, avšak bez zbytočného rizika. Použitý softvér od renomovaných predajcov ako SoftwarePro nie je pirátskou verziou, ide o originálny a plne funkčný produkt. Licencia na použitý softvér sa ničím nelíši od príslušnej novej licencie. Jej majiteľ využíva rovnaké výhody ale s výraznou úsporou až do výšky 70%. A vďaka odbornej konzultácii dostáva softvérové riešenie šité priamo na mieru svojim potrebám. Čo si myslíte o „ďalšom živote“ použitého softvéru vy? Je to podľa vás dobrý recept pre lepšie fungujúce zdravotníctvo? Dajte nám vedieť na našom FB profile.

Zdieľať

Komentáre

comments

Žiadne komentáre

Sorry, the comment form is closed at this time.