Stop trvalým licenciám? Microsoft zvyšuje ceny

SOFTWARE PRO BLOG Stop trvalým licenciám? Microsoft zvyšuje ceny.

Začiatok jesene môže okrem iných udalostí priniesť menšiu smršť v peňaženkách, pri plánovaní rozpočtov ju pocítia aj komerčné subjekty či štátna správa. Technologický gigant Microsoft sa totiž rozhodol updatovať svoju ponuku a hlavne popustiť uzdu cenám jednotlivých produktov. Kancelársky balík Office 2019 čaká od 1.10. cenové navýšenie o 10%.

Tento krok nie je žiadnym prekvapením – spoločnosť už v júli na svojom blogu oznámila, že chystané skokové zdraženie odráža výrazné navýšenie pridanej hodnoty produktov v čase, lepšie reflektuje náklady a dopyt zákazníkov a je v súlade s cenami cloudu. Pripravovanými zmenami chce Microsoft dosiahnuť vytvorenie „unikátnej ponuky, ktorá podporuje digitálnu transformáciu, zlepšuje nákupnú skúsenosť a uľahčuje spoluprácu s Microsoftom.“ Firma naposledy zvyšovala ceny jednorazových licencií v roku 2010, s nástupom Office 2010. Aktuálne prejdú úpravami hlavne programy Volume Licence, zmeny sa budú týkať predovšetkým cien produktov a poskytovaných zliav. Rozdiely by mohli vyzerať zhruba takto:

 

PRODUKTŠTÁTNA SPRÁVAKOMERČNÝ ZÁKAZNÍK
nákup do 30.9Windows Server 2016 Core 16Lic620 €810 €
nákup po 1.10Windows Server 2019 Core 16Lic725 €895 €

 

Údaje uvedené v tabuľke sú orientačné a môžu sa líšiť podľa marže jednotlivých predajcov, ide však skôr o ich spodnú hranicu. Nová stratégia teda zasiahne aj inštitúcie v štátnej správe, ceny pre tento sektor Microsoft dorovnal na úroveň najnižších cien pre komerčné firmy. Ďalšou novinkou je napríklad navýšenie pri medzigeneračnom prechode na novú verziu, čiže verzie napr. pre rok 2016 automaticky nebudú cez oficiálnu distribúciu dostupné.

Zámer firmy Microsoft je z dlhodobého hľadiska, zdá sa, jednoznačný: presvedčiť užívateľov, aby čo najskôr prešli na predplatné v rámci služby Office 365 alebo Microsoft 365.

Ako sa zdá, Microsoft sa rozhodol ešte výraznejšie prehodiť kurz na cloudové technológie, hoci to znamená, že straty na predaji trvalých licencií budú značné. Jeho sebavedomie ale vychádza z faktu, že predovšetkým komerčné subjekty a organizácie nemajú v podstate žiadnu skutočnú alternatívu. Nesporné výhody ako tesné prepojenie medzi Windows a Office jednoducho nedokážu napodobiť ani hojne používané balíky Open Source.

Potrebujete aj vy licenciu, ale za naozaj rozumnú cenu? Druhotný softvér bude teraz ešte výhodnejší. U nás v SoftwarePro dostanete originálny produkt Microsoft s výraznou úsporou dokonca aj v prípade aktuálnych verzií. Na rozdiel od výrobcu ponúkame i staršie typy softvéru, pri ktorých zaplatíte ešte menej. Licencie na druhotný softvér sa nijak nelíšia od príslušnej novej licencie, jedine cenou, ktorá prináša úsporu financií až do 70%. Vybraný produkt si navyše môžete už pred nákupom pohodlne otestovať. Aj takto sa dá ušetriť bez kompromisov.

 

Jednotlivé zmeny v cenníku Microsoft:

  • O 10 % sa zvýši cena biznis licencie kompletného balíka Office 2019 určeného pre firmy, ktoré chcú za produkt zaplatiť jednorazovo vopred a používať ho natrvalo. Zdraženie sa však netýka balíka Office 365, ktorý je možné získať za ročné predplatné.
  • Vznikne jedna konzistentná vstupná cena naprieč rôznymi programami a platformami – ceny on-line služieb budú na rovnakej hladine ako ponuka Web Direct Portal od Microsoft.
  • Zaniknú programové objemové zľavy (Level A a Open Level C) v prípade predplatného Enterprise Agreement, ale zmenená bude aj ponuka Selelct/ Selelct Plus a Open programov.
  • Výrazným updatom prejdú ceny on-premises a online služieb pre organizácie a štátnu správu. Microsoft ich zrovná s najnižšími cenami pre komerčné subjekty v programoch Enterprise (EA, EAS, SCE), MPSA a Select Plus.
  • Ceny poskočia aj v prípade on-premise serverov vrátane Windows Server 2019 Standard Edition a serverov pre produktivitu, menovite Exchange, SharePoint Server a Project Server – navýšenie bude predstavovať 10 %.
  • Zdražia sa aj licencie CAL pre klientský prístup, ktoré potrebujú osobné počítače k tomu, aby sa mohli pripojiť k softvéru na serveroch Microsoftu a mať tak k dispozícii ich dáta. Enterprise CAL a Core CAL pôjdu s cenovkou hore o 10 %, ale RDS (Remote Desktop Service) na Device CAL sa zvýši až o 30 %.
  • Vznikne nový zákaznícky cenník, ktorý bude jasnejšie popisovať, ako sa stanovila finálna cena produktov Microsoft (len pre EA/EAS).
  • Zmení sa označenie licencií Windows 10 Enterprise E3. Menovite Windows 10 Enterprise E3 na užívateľa sa premenuje na Windows 10 Enterprise E3 a Windows 10 Enterprise E3 na zariadenie bude Windows 10 Enterprise. Zruší sa Windows 10 Enterprise E5 na zariadenie.

 

Zdieľať

Komentáre

comments

Žiadne komentáre

Sorry, the comment form is closed at this time.