Ako prejsť legálnym spôsobom na Windows 10

Máte vo svojom počítači staršiu verziu operačného systému Windows a chceli by ste prejsť na najnovšiu verziu, no neviete ako na to? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť.

 

V súčasnosti je najpoužívanejším desktopovým operačným systémom od spoločnosti Microsoft Windows 10. V júli 2021 sa jeho celosvetový podiel pohyboval na úrovni niečo vyše 78 %. Mnoho zákazníkov však ešte aj dnes používa staršie verzie Windows. Kedysi obľúbená „sedmička“ má ešte aj dnes podiel na trhu vyše 16 %, kým verzia 8.1 je aktuálne na úrovni 3,5 %. Pomerne vysoký percentuálny podiel Windows 7 ukazuje, že ľudia si túto verziu skutočne obľúbili a nedokážu sa s ňou ľahko rozlúčiť, aj keď jej používanie už nie je v súčasnosti bezpečné, pretože jej oficiálna podpora sa  skončila 14. januára 2020. Odvtedy už zákazníci nedostávajú aktualizácie a zabezpečenia systému. Preto je dôležité prejsť na aktuálnu verziu operačného systému.

Spoločnosť Microsoft v minulosti umožňovala svojím zákazníkom bezplatný prechod alebo tzv. upgrade na novšiu verziu v rámci kampane „Get Windows 10“, ktorá sa však oficiálne skončila 29. júla 2016. Mnoho zákazníkov túto možnosť aj využilo,  avšak našlo sa dosť takých, ktorí z rôznych príčin radšej zostali pri starších systémoch, ako napr. Windows 7 alebo 8.1. Systému Windows 7 však skončila podpora zo strany výrobcu 14. januára 2020Windows 8.1 príde na rad 10. januára 2023. Predovšetkým pre užívateľov Windows 7 je tak téma prechodu na novší systém zvlášť aktuálna.

 

Postupujte legálnym spôsobom

 

Čo sa dá v takomto prípade urobiť? Keďže oficiálna ponuka od spoločnosti Microsoft na bezplatný upgrade skončila, je jedinou legálnou cestou zakúpenie upgrade alebo novej licencie. Napriek tomu sa na rôznych internetových stránkach nachádzajú články o stále pretrvávajúcej možnosti prejsť bezplatne na Windows 10 legálnou cestou aj v súčasnosti. Tieto články sa neopierajú o právne záväzné stanoviská a organizáciám neodporúčame spoliehať sa na informácie z týchto zdrojov. Pre skutočne legálny spôsob prechodu je potrebné zakúpiť oficiálnu licenciu, inak sa organizácia v prípade auditu vystavuje hrozbe sankcií zo strany Microsoftu.

 

Akú licenciu budete potrebovať?

 

V prípade, že ste malá alebo stredná firma, mala by vám stačiť licencia Windows 10 Pro, ktorá je akousi zlatou strednou cestou poskytujúcou optimálny pomer medzi cenou, výkonom, funkciami a kompatibilitou. V prípade, že ste stredná až veľká spoločnosť so zložitou infraštruktúrou, odporúča sa zakúpiť verziu Windows 10 Enterprise. Táto verzia ponúka najviac funkcií a možností správy.

Cena novej licencie Windows 10 Pro Upgrade sa v rámci multilicenčných programov pohybuje na úrovni 180,- Eur bez DPH na jedno zariadenie, čo pre inštitúcie, ktoré majú desiatky až stovky zariadení predstavuje nemalý výdavok.

Cena použitej, alebo tzv. transferovanej licencie Windows 10 Pro Upgrade ponúkanej našou spoločnosťou je 66,- Eur bez DPH na jedno zariadenie. Cenový rozdiel je v tomto prípade vyše 60% a firma tak môže ušetriť oproti novej licencii nemalé peniaze, ktoré sa môžu vyšplhať na desiatky tisíc eur. Toto je najvýhodnejší spôsob ako prejsť na Windows 10 Pro zo staršej verzie operačného systému.

Možno sa teraz pýtate, či je použitý softvér vôbec legálny. Odpoveď znie: áno, je legálny. Na základe rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie (SDEU) C-128/11 z roku 2012, založenom na smernici EÚ 2009/24/EC, je možné obchodovať so softvérovými licenciami, ktoré už mohli byť použité. Pôvodný užívateľ ich môže ďalej odpredať a zmluvne sa vzdáva nároku na ich využívanie. Žiadny výrobca takémuto predaju podľa SDEU nemôže brániť. Týmto spôsobom sa môže dostať k ďalším zákazníkom, ktorí tak nadobudnú plnohodnotný produkt s platnou licenciou za výrazne nižšie ceny, ako boli pôvodné ceny v čase nákupu nového produktu.

Zdieľať

Komentáre

comments

Žiadne komentáre

Sorry, the comment form is closed at this time.